Birouri + Forta de munca + Aeroport + Cluster = Investitori

articol ZF despre Oracle in Iasi

Un excelent articol scris de Corina Mirea in Ziarul Financiar cu vesti bune despre orasul nostru: Oracle, un nume cu greutate mondiala pe piata de IT & Outsourcing  scaneaza orasul nostru pentru a deschide un centru de servicii.

Dupa principiul „cei din urma vor fi cei dintai”, Iasul are larg deschisa o fereasta de oportunitate in acest domeniu, intrucat „mutarea … urmeaza un fir logic, avand in vedere ca, dupa ce zone precum brasov, Cluj sau Timisoara au fost acoperite de jucatorii din IT si Outsourcing in ultimii ani, Iasul a devenit urmatoarea piata de cucerit pentru cei care vor sa se extinda in domeniu.”

Ce criterii primeaza conform autoarei articolului din ZF?

  • prezenta unor alti mari jucatori care au testat deja piata si isi extend operatiunile din Iasi
  • un mare pol de talente 65.000 de studenti
  • un aeroport modernizat cu un numar in crestere de destinatii accesibile direct
  • existent unui Cluster IT
  • salarii sub nivelul celor din capital sau din alte orase din vest

Si vestile bune continua pe finalul articolului: „mai exista cel putin doua companii care se uita la Iasi ca destinatie pentru viitoare planuri de extindere”. Ceea ce poate insemna pe termen mediu cateva sute sau mii de noi locuri de munca in Iasi nu numai pentru absolventii din IT cat si pe cei din domeniul economic sau cunoscatori de mai multe limbi straine.

Articolul complet pe http://www.zf.ro/zf-24/oracle-testeaza-piata-din-iasi-pentru-a-si-extinde-operatiunile-din-romania-cum-sunt-salariile-din-iasi-fata-de-bucuresti-sau-cluj-13374664

Publicitate

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.